VI Pracownia Obrazu
Street art

Pierwsza i jedyna w Polsce pracownia podejmująca temat street artu. Jest propozycją skierowaną do osób zainteresowanych sztuką miejską. Street art, powszechnie kojarzony głównie z muralami i festiwalami, obecny jest w naszej kulturze od kilku dekad w najróżniejszych formach: vlepki, szablony, plakaty, tagi, napisy, graffiti, billboardy, różnego rodzaju obiekty i murale opanowały nasze miasta jak wirus. Wpływają na percepcję świadomego lub nieświadomego odbiorcy, na emocje. Poszczególne zadania realizowane w pracowni mają na celu zdobycie umiejętności kierowania tymi emocjami, poruszania się po mieście – narracji w sposób bardziej świadomy, wprowadzania własnego przekazu. Wyszukiwania miejsc i kreowania sytuacji nieoczywistych. Pracownia daje również możliwość poznania różnych technik warsztatowych i materiałów. W przypadku realizacji wielkoformatowych zdobycia umiejętności projektowania w dużej skali, pracy w grupie i na wysokości. Łącznie z uzyskiwaniem różnych dokumentów, pozwoleń i badań.


dr hab. Mariusz Waras prof. ndzw.

ur. 1978 w Gdyni. Dyplom w 2004 roku na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2008 do 2014 roku, asystent w dyplomowej pracowni malarstwa prof. zw. Jerzego Ostrogórskiego, w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2010-2013, prowadzący pracownie projektowania graficznego na Wydziale Rzeźby w Katedrze Intermediów ASP Gdańsk. W 2013 obronił pracę doktorską na Wydziale Malarstwa ASP Gdańsk. Od 2014 asystent w dyplomowej pracowni malarstwa prof. Henryka Cześnika. Od 2015 adiunkt na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie na kierunku malarstwo prowadzi autorską Pracownię Obrazu i Street Artu.

Malarz zewnętrzny, grafik, ilustrator, posługujący się głównie techniką szablonu, twórca instalacji, kurator i podróżnik. W dorobku posiada kilkaset murali w ramach projektu „m-city”, kilkadziesiąt wystaw zbiorowych, kilkanaście indywidualnych w 40 krajach. Kurator galerii billboardowej 238×504 w Gdyni. Jeden z trzech kuratorów cyklu wystaw prezentujących polską sztukę ulicy. Od samego początku twórczości fascynuje go miasto i sztuka miejska. Do jego realizacji zaliczają się zarówno małe formy plakatowe, jaki i wielkoformatowe murale często przekraczające kilkaset metrów kwadratowych.

m-city.org
mariusz.waras@akademiasztuki.eu
+48 506 334 524